زندگی نامه حسین مهدوی دشتی /  پیشکسوت موسیقی (کمانچه) / شهرستان بندرگز

 

حسین مهدوی دشتی در پنجم مهرماه سال 1305 در روستای دشتی کلاته غربی چشم به جهان گشود. حسین تنها پسریک خانواده پنج نفره بود که مادرش را در سن 8سالگی ازدست میدهد.

پدرش پس از مرگ همسر، مجبورمیشود برای نگهداری از فرزندانش، حسین و خواهرکوچکترش را برای زندگی با خود به قهوه خانه اش در بندگز ببرد. حسین سالهای کودکی و نوجوانی خود را در حالی با پدرش در قهوه خانه گذرانده و به او کمک میکرده که هم ردیفانش غرق در شیطنت و بازیگوشی بوده اند و  شرایط آن روزها  نتیجه اش ،محروم شدن از درس و کتاب  برای کودکی بود که  استعداد و قدرت تحلیل و تخیل را تا روزهای پایانی عمر ش با خود داشت.

حسین در سالهای نوجوانی با دیدن و شنیدن صدای کمانچه به آن علاقمند میشود ، در شرایطی که سازهایی چون کمانچه و تمبک توسط قشرخاصی آنهم فقط در مراسم جشن و عروسی نواخته میشد و داشتن کمانچه برای نوجوانی مثل او از نگاه پدر امری محال بنظرمیرسید ، اما علاقه به صدای سحرآمیز کمانچه او را واداشت تا بدور ازچشم پدر ،برای خود کمانچه ای بسازد.

وی در آن سالها تنها با هنر دیدن و شنیدن و بدون هیچ استادی توانست  صدای سوزناک کمانچه اش را در آورد و بدور از نگاههای پُراز ملامت اطرافیانش همچنان در سودای نواختن کمانچه بود تا فارغ از سروصدای رفت و آمد سربازان شوروی در شهر ،تنهایی خودرا ، پُر از خیال و آرزو کند.

حسین در سن 16 سالگی باری دیگر با مرگ پدر تنهاتر از همیشه شده بود و اینبار بیش از پیش صدای کمانچه ، تنها مونسش در آغازین سالهای جوانی اش بود.  سرانجام وی توانست براثرممارست و پشتکاری، صداهای معناداری را از سیمهای کمانچه ی دست سازش در آورده و وقتی راحت تر مینواخت که آواز خوانی سازش را همراهی می کرد.

حسین از آنجایی که در سالهای قهوه خانه داری به کارخانه پنبه پاک کنی در رفت و آمد بوده است  در اوایل دهه بیست از طرف مالک آن مُسیوپُل ، در کارخانه مشغول به کار میشود و حضورش در کارخانه در سِمَت نگهبانی در سال های بعد ،بالاخص دهه 50 ،باعث میشود تا جوانان بسیاری به سبب کار موقت در کارخانه با او و صدای کمانچه اش آشنا شوند و اوقات فراغت خودرا با حسین در اتاقک نگهبانی کارخانه سر کنند.

در آن سالها رهگذران بسیاری ،گوش هایشان به صدای کمانچه  ،تنبک و آواز پشت پنجره آن اتاقک نگهبانی عادت کرده بود.در آن ایام کم نبودند جوانانی که به تشویق پدرانه حسین دست به ساز بردند و امروز سازهای سرکش ،رام دست هایشان شده است .هنرمندانی چون ابوالفضل امیرلطیفی ،عبدالله نویدی،سید نورالله حسینی،علی اصغردماوندی کمالی وجلال پورهادی ، جوانان دیروز این شهرند و گواهان صادقی براین مدعا.

حسین علاوه بر کمانچه در نواختن تنبک نیز تبحرداشته است اگرچه تا پایان عمر هیچ چیز نتوانست جایگزین کمانچه اش شود و از علاقه ی به نواختن آن ،قدری در او بکاهد.

بدون تردید عشق به موسیقی عامل موثری در شیوه ی زندگی و نوع نگاهش به دنیای اطرافش بوده است  تا جائی که توانست  زندگی سالم و بی حاشیه و پُراز احساسی را به تصویر و یادگار گذارد.

حسین در سال 1376 در فیلم" سی پی و صدای سبز" به کارگردانی سلیمان رضایی به ایفای نقش پرداخته است که قصه ی فیلم به دختری بیمار می پرداخته که پدربزرگش سعی میکند تا با کمک نواختن کمانچه در صدد درمان او شود .آن فیلم علاوه بر کسب جوایز داخلی به جشنواره بین المللی در ایتالیا نیز راه یافته است .

حسین در سالهای پایانی با وجود نازک شدن پوست انگشتانش و مشکل در نواختن کمانچه، هیچوقت سازش را از خود جدا نکرده و همچنان مونس تنهایی اش در دل شب بوده است .

سرانجام در صلاة ظهر روز دهم فروردین  1393 ، کمانچه ی حسین برای همیشه از صدا افتاد  و حسین در سن 88 سالگی پس از یکماه بیماری سخت در حالی در بیمارستان بندرگز  به دیار باقی شتافت که آخرین موسیقی آسمانی اش توسط فرشته ی مرگ به صدا در آمده بود.

 

                                                                                     روحش شاد و یادش در دلهایمان زنده باد

                                                                                      ابوالقاسم مهدوی –1393/2/26


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان ، موسیقی مقامی استان ، یاد استاد....

تاريخ : 93/03/04 | 11:37 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

محمدرضا لطفی در سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنيا آمد. در هنرستان موسيقی به مدت پنج سال به آموختن موسيقی پرداخت و موسيقی را نزد استادانی چون علی اكبر شهنازی، حبيب الله صالحی فرا گرفت. پس از پايان هنرستان به دانشكده موسيقی راه يافت و به تكميل آموخته هايش پرداخت. در اين زمان از ديگر استادان نيز بهره جست كه می توان به اين نام ها اشاره كرد: نور علی برومند، عبد اله دوامي، سعيد هرمزی و ساير استادان دانشكده موسيقي.

 در جشنواره موسيقی جشن هنر ۱۳۵۴در شيراز به همراه محمدرضا شجريان و ناصر فرهنگ فر به اجرای راست پنجگاه پرداخت كه بسيار مورد توجه قرار گرفت. در اجرای رديف آوازی توسط عبدالله دوامی با ساز تار وی را همراهی كرد. در سال ۱۳۵۳ به عضويت گروه علمی دانشكده موسيقی درآمد و در همين سال همكاری خود را با راديو آغاز كرد. به مدت يك سال و نيم به عنوان مدير گروه موسيقی دانشكده موسيقی هنرهای زيبای تهران به كار مشغول شد و پس از آن از اين سمت استعفا كرد. در سال ۱۳۵۴ گروه شيدا را راه اندازی كرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسين عليزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت. كانون موسيقی چاووش را با همكاری هنرمندانی مثل حسين عليزاده، پرويز مشكاتيان، علی اکبر شكارچی و ... راه اندازی كرد و در طی يک فعاليت چشمگير آثاری از اين گروه به جای ماند كه به گفته بسياری از اساتيد از بهترين كارهای موسيقی ايران به شمار می روند. محمد رضا لطفی در سال ۱۳۴۳ جايزه نخست موسيقی دانان جوان را نيز كسب كرد. پس از انحلال چاووش بعد از سفرهای زيادی که برای کنسرت به ايتاليا، فرانسه و آلمان کرد، در سال ۱۳۶۵ به آمريکا رفت. علاوه بر کنسرتهای متعدد در سراسر آمريکا، مرکز فرهنگی هنری شيدا را در واشنگتن تاسيس کرده است. وی هم اکنون پس از سالها دوری از وطن به ايران بازگشته است و در مکتب خانه ميرزا عبدالله به تدريس علاقه مندان موسيقی مشغول است.

منبع : آوای شیدا


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 91/12/02 | 4:8 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
 

گپ و گفت صمیمانه هومن ظریف با استاد  زید اله طلوعی نوازنده پیشکسوت تار در ادامه مطلب 


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

ادامه مطلب
تاريخ : 91/12/02 | 11:31 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

 

موسیقی ترکمن ریشه در عقاید مردم دارد و از آرزوهای آنان الهام می گیرد و مملو از تنوع و غنای ملی، حماسی و تاریخی است و از غمها، شادی هاو شهامتهای مردمی سرچشمه می گیرد.

 

دکتر مجید تکه از نوزاندگان بنام موسیقی ترکمن است وسرپرستی گروه دولت محمد آزادی را برعهده دارد.

 

 

برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب بروید. 


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

ادامه مطلب
تاريخ : 91/12/02 | 11:30 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
دردی محمد اسماعیل زاده (دردی طریک)

 

خليفه دردي طريك باخشي پرآوازه تركمن صحراست كه نامش با دوتار گره خورده است. كمتر كسي است كه به دوتار و باخشي هاي تركمن علاقه داشته ولي نام دردي طريك را نشنيده باشد . او را در واقع مي توان شجريان تركمن صحرا دانست .

خليفه دردي طريك متولد سال 1334 شمسي روستايي در سه كيلومتري غرب آق قلا به نام آق قبر مي باشد. وي در خانواده اي فرهنگدوست و مستضعف ديده به جهان گشود. 10-12 سال بيشتر نداشت كه به دور از چشم پدر كه دوتارش در گوشه اتاق آويزان بود بر مي داشت و نرم نرمك با دستان كودكانه اش بر تارهاي آن مي نواخت . و با توجه به استعداد والا و علاقه فراواني كه داشت ديري نپاييد كه خود استادي چيره دست در خوانندگي شد.

وي اشعار آوازهايش را بيشتر از ميان سروده هاي مختومقلي - مسكين قليچ - ستار سوقي و همچنين عموي خويش جان محمد طريك انتخاب مي كرد.

اولين استادش قزاق پنق بود كه پايه هاي اصولي خوانندگي را به او آموخت . بعدها دردي طريك بواسطه مهارتي كه در موسيقي سنتي پيداكرده بود مدتي در راديو گرگان به اجراي برنامه مي پرداخت.

وي در جشنواره هاي مختلف داخلي و خارجي شركت كرد و افتخارات زيادي كسب نمود . اجراي برنامه هاي زنده در كشورهاي اروپايي از جمله آلمان - هلند - انگلستان، تحسين همگان را برانگيخت و نام ايران را در عرصه موسيقي سنتي دنيا بر سر زبانها انداخت.

باخشي دردي طريك در خوانندگي صاحب سبك است . هيچ باخشي ديگري همجون سبك وي نمي خواند .اين هنرمند در اين سبك شاگرداني را نيز تربيت كرده كه مي توان به رحيم خيوه لي - يحيي محمدزاده - نازبردي قره داشلي اشاره نمود .

به باور خيلي از طرفدارانش تركمن صحرا ديگر همچون دردي طريك نخواهد ديد .

 


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 91/12/02 | 11:30 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

تحصیلات

اردوان طاهری، در سال ۱۳۷۳ با ورود به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به تحصیل در رشته موسیقی پرداخت. او که پیش از ورود به دانشگاه، از سنین کودکی نواختن سه‌تار را نزد زيدالله‌طلوعي و حسن مقدم آغاز کرده بود و در نوجوانی به محضر مسعود شعاری، راه یافته بود، در مدت زمان تحصیل در دانشگاه، دوره ردیف عالی میرزاعبدالله را نزد داریوش طلایی و مجید کیانی سپری کرد. وی در سال ۱۳۷۸ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

در سال ۱۳۸۲ (اکتبر ۲۰۰۳ م.) پس از چند سال کار مستمر در زمینه تدریس موسیقی، نویسندگی، روزنامه‌نگاری برای ادامه تحصیل در رشته آهنگ‌سازی الکترواکوستیک عازم شهر وین شد. او تا سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵ م.) نزد پروفسور دیتر کاوفمن به آهنگ‌سازی در زمینه الکترواکوستیک پرداخت و در همان سال، تحصیلات تکمیلی خود در رشته آهنگ‌سازی الکترواکوستیک را در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین به پایان برد. وی از سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴ م.)دوره‌ی دکتری علم موسیقی با گرایش اتنوموزیکولوژی را در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین و انستیتوی شرق‌شناسی دانشگاه وین آغاز کرد و هم‌اکنون در حال نوشتن مراحل پایانی رساله‌ی دکتری با موضوع فلسفه موسیقی ایرانی است.

 فعالیت‌های موسیقایی

در سال ۱۳۷۱ و برادرش، دکتر پژمان طاهری، گروه موسیقی ایرانی را پایه‌گذاری کرد که بیش‌تر به اجرای آثار پژمان طاهری پرداخته است. از جمله آلبوم‌های موسیقی که با اجرای گروه ایرانی تاکنون منتشر شده است، می‌توان به آلبوم ریشه در خاک و سوگواران خموش اشاره کرد که وی در تولید آن‌ها به عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده سه‌تار و دف هم‌کاری داشته است. اردوان طاهری به همراه گروه موسیقی ایرانی، کنسرت‌های متعددی در ایران و اروپا برگزار کرده است. از جمله آثار او در زمینه موسیقی فیلم می‌توان به موسیقی متن فیلم‌های مستند خدایگان خاک، به کارگردانی فرشاد فرشته حکمت و گذرگاه اشاره کرد. از دیگر آثار وی، آلبوم مولانا از بلخ تا وین است که اثری نو با اشعار مولانا به زبان‌های فارسی و آلمانی در اروپا منتشر شده است. از فعالیت‌های اردوان طاهری در زمینه هم‌کاری با ارکستر بزرگ، تک‌نوازی سه‌تار وی به همراه سنتور ‌نوازی برادرش، پژمان طاهری در اجرای ارکستر مجلسی تهران در اتریش به رهبری نادر مشایخی در سال ۱۳۸۷ بود.

فعالیت‌های فرهنگی

در سال ۱۳۸۰، مدت ۶ ماه به عنوان مشاور اجرایی مدیرکل روابط عمومی وزارت صنایع و معادن ایران مبدع طرح شورای فرهنگی صنعت و معدن بود که بعد‌ها اجرایی شد. وی در شهر وین، انجمن فرهنگی و علمی باور را راه‌اندازی کرد و تا کنون به عنوان رییس انجمن فعالیت می‌کند. از جمله فعالیت‌های اردوان طاهری در جای‌گاه رییس انجمن فرهنگی و علمی باور، برگزاری نخستین همایش ایرانیان مقیم اتریش و کنسرت شهرام ناظری به هم‌راه گروه موسیقی ایرانی و به سرپرستی پژمان طاهری در قالب همایش بزرگ‌داشت مقام مولانا بود. اردوان طاهری علاوه بر فعالیت‌های فوق، آیین یادبود استاد پرویز مشکاتیان و بزرگ‌داشت استاد مهدی سجادی را به نام انجمن فرهنگی و علمی باور در وین برگزار کرد. اردوان طاهری، در شهر وین، اولین دوره آموزش موسیقی ایرانی در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایرانی در وین را برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی در زمان سفارت سید محسن نبوی بنیان نهاد. علاوه بر این، وی آموزشگاه موسیقی انجمن فرهنگی و علمی باور را نیز در سال ۱۳۸۸ در وین بنا کرد و از آن زمان تا کنون مشغول آموزش به هنرجویان سه‌تار و دف است. از دیگر فعالیت‌های وی در مقام رییس انجمن باور، برگزاری کنسرت از مشروطه تا کدام آزادی در وین هم‌راه با گروه موسیقی ایرانی، به آهنگ‌سازی پژمان طاهری و خوانندگی علیرضا قربانی در سال ۱۳۸۸ بود.

فعالیت‌های رسانه‌ای

در سال ۱۳۷۹ به عنوان دبیر فصلنامه موسیقی مقام مشغول به کار شد و حاصل آن دوران، علاوه بر دبیری، یادداشت‌ها و گفت و گوهایی با موسیقی‌دان‌هایی نظیر محمدرضا شجریان و علیرضا مشایخی بود. وی هم‌زمان مقالات و گزارش‌هایی در هفته نامه ایران جوان می‌نگاشت. پس از آن وی به عنوان نویسنده و خبرنگار روزنامه همبستگی فعالیت رسانه‌ای خود را گشترش داد. در سال ۱۳۸۱ در کسوت دبیر گروه فرهنگی و هنری، هم‌راه با جمعی از روزنامه‌نگاران، روزنامه اعتماد را راه‌اندازی کرد. در سال ۱۳۸۸ به عنوان تهیه‌کننده، نویسنده و مجری رادیو کوچه مشغول به کار شد و تا اواخر سال ۱۳۸۹ بیش از ۶۰ برنامه، شامل: گفت و گو، تحلیل خبر، گزارش و مقاله تهیه و تولید کرد که از آن جمله می‌توان به برنامه‌های: شب قدر اهل هم‌نشینی و نور، حقوق بشر رویای نیمه‌کاره و مجذوب شبانه‌ی کوچه‌ی غربت اشاره کرد. او هم‌چنین در چهل و هشتمین جشنواره فیلم وین (ویناله) در سال ۲۰۱۰ به عنوان خبرنگار و گزارشگر رسمی رادیو کوچه حضور داشت که در طی آن گزارش‌ها و گفت و گوهایی با کارگردانان ایرانی هم‌چون: رفیع پیتز و هوشنگ الله‌یاری مخابره کرد.

 فعالیت‌های ورزشی

 داور کشوری و مربی رسمی تکواندو در کشور اتریش است. وی مبدع روش درمانی - ورزشی موزیک‌دو است که تلفیقی است از ورزش تکواندو، فلسفه و موسیقی. اردوان طاهری خود صاحب کمربند مشکی و دان ۲ تکواندو از کوکی‌وان است. وی از شاگردان دکتر رضا زاده محمد، استاد بزرگ و رییس فدراسیون تکواندو اتریش است.

فعالیت در عرصه نویسندگی

نخستین تألیف اردوان طاهری، کتاب ماه خیال در ۲۴ سالگی توسط انتشار انتشارات احیاء کتاب منتشر شد. ماه خیال حاوی قطعات ادبی است که با مقدمه دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی و دکتر جلیل تجلیل آغاز شده است. عنوان برخی از قطعه‌ها بدین قرار است : نشان بی‌نشان، آغاز رویا، میعاد، نجوا، نقش دل، اتمام حجت و غریبستان و ...»


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 91/12/01 | 12:19 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

دانش آموخته رشته موسیقی از دانشگاه تهران

و آهنگسازی الکترو اکوستیک و اتنوموزیکولوژی از دانشگاه موسیقی وین - اتریش


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 91/12/01 | 11:20 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
 سید حمزه حسینی

 

عکس های خفن

 

 فرزند سید مهدی متولد 12/5/1327 در یکی از روستاهای بردسکن (سیر وحدت )در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی خود را در آن روستا گذرانده و از همان اوایل کودکی علاقه زیادی به تعزیه و آواز داشت . هر سال که ایام محرم می شد در آن روستا مراسم تعزیه برگزار می شد و او نیز در آن مراسم شرکت کرده و نقش طفلان را بازی می کرد .پدرش از صدای خوبی برخوردار بود وتا اندازه ای به مقام ها آشنایی داشت و مشوق او بود .وی در سن 16سالگی پدر را از دست می دهد و مدتی نمی گذرد که به تهران هجرت می کند و مشغول به کار می شود و در آنجا با استاد احمد ابراهیمی آشنا می شودکه ایشان یکی از ردیف دان های موسیقی اصیل هستند وبه مدت سه سال از مکتب استاد کسب فیض می کند و مدتی بعد به خدمت استادشادروان اکبر محسنی رفته وچهار سال در خدمت ایشان بوده .پس از چندین سال سعی و کوشش توانست کنسرت های متعددی  در داخل وخارج از کشور اجرا نماید . وی همچنین در همایش روحانی (اربعین آفتاب )که در تهران برگزار شد به عنوان یکی از پیشکسوتان صاحب نام کشور شناخته شد و در بیست و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی به عنوان یک پیشکسوت نمونه در عرصه تعزیه و موسیقی و یکی از چهره های ماندگار استان گلستان شناخته شد .در سال 1384در کنگره جهانی تعزیه شرکت نمود و مقام اول را کسب کرد هر چند گاهی با فقدان مالی مواجه می شد ولی هیچ گاه با هنر خود تجارت نکرد .ایشان هم اکنون در هنر خود فعالیت دارند و به کار تدریس ردیف های آوازی و تعزیه مشغول می باشند.


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 91/03/02 | 3:47 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
                          

                           

                           بهمن خدا پناهی

 

 

 

 

متولد 9/11/1323 ساز تخصصی ایشان ویلن ودر کنار آن در نواختن پیانو دست دارد ودر هردو تبحر داشته و سالیان دراز در گرگان در این دو رشته شاگردان زیادی تربیت نموده در حال حاضر دوران بازنشستگی وزارت کشاورزی را طی می نماید و به تربیت هنر جویان مشغول است .

توضیح اینکه از سال 1348با اداره کل فرهنگ وهنر همکاری داشته  و اولین  کلاس موسیقی این استان بوسیله ایشان پایه گذاری و موسیقی علمی در این شهر رایج شد .و بعد از انقلاب نیز دعوت به همکاری شده و بعنوان رئیس انجمن موسیقی به فعالیت خود ادامه داده و هم اکنون نیز به تدریس موسیقی مشغول است .

 


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/03/02 | 4:0 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

 

محمد حسین قاسمی متولد 1325 از شهر گرگان می باشد. وی نواختن ساز فلوت را از سال 1340 آغاز نمود و در سال های بعد از سال 1347 با گروه های گرگانی به سرپرستی اساتید « جواد داوری» و «محمد رضا لطفی» و «زیداله طلوعی» همکاری خود را ادامه داد . در سال های بعد از 1350 به عنوان نوازنده در گروه های استانی مازندران و گلستان حضور داشته است . وی سابقه حضور در جشنواره ها و همایش های موسیقی کشوری و بین المللی متعددی دارد و به عنوان نوازنده ی فلوت حضور یافته است .


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/03/02 | 3:50 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
 

 

 

 

                             محمود پهلوانی نژاد

 

 

 

 

متولد 1334 از علاقمندان به موسیقی ودر تنبک نوازی تخصص داشته ودر حال حاضر ضمن اشتغال به شغل شریف معلمی به تدریس ساز تنبک مشغول است .


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/03/02 | 3:47 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

 

 

 

                      منوچهر دانش

 

 

 

 

 منوچهر دانش فرزند سید کریم متولد 1314به شماره شناسنامه118صادره از فسا چون پدرم یکی از شاگردان استاد علی نقی وزیری در رشته دفلوت بود در سن 6 سالگی این هنر را به من آموخت ودر سال 1328در سن 14 سالگی نزد استاد علی اصغر ساغری به فرا گرفتن تار مشغول شد و در سال1334به علت فوت زنده یاد استاد ساغرینزد فرج الله خان این ساز رادنبال نمودم و مدتی در کانون هنری استاد هاتفی  در شیراز هنر آموز بودم و در سال 1338در مسابقه هنری کشوری که  در رامسر تشکیل می شد شرکت نموده و مقام دوم در کشور را احراز نمودم ودر همان سال مدت قلیلی نزد استادعلی اکبر شهنازی کسب فیض نمودم پس از آنکه از شیراز به گرگان منتقل  شدم عضو فرهنگ و هنر گرگان شدم که هم تدریس تار نمودم هم در گروه موسیقی ساز اول به عهده من بود ،برنامه های زیادی اجرا نمود مخصوصا زمانی که زنده یاد علی اکبر محسنی به عنوانسرپرست گروه بودند همیشه ساز اول را به عهده ایشان می گذاشتند ،چندین برنامه در داخل و خارج از کشور هم اجرا نمودند . اکنون به تدریس تار وسه تار مشغول می باشند و سر پرست گروه موسیقی سنتی به نام مهان می باشند


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/03/02 | 3:46 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
  

 

 

                                داریوش ابوک

 

 

 

اینجانب داریوش ابوک فرزند حبیب متولد 3/12/1327 از دوران طفولیت علاقه خاصی به موسیقی داشتم در سن ده سالگی به تشویق مادر نزد استاد حسین برومند به آموختن و یادگیری ساز مورد علاقه خود یعنی ویلن مشغول شدم بعد از چند سال تمرین و یادگیری پیشرفت خوبی حاصل گردید که بنا به درخواست استادم در ارکستر ارتش به رهبری ایشان به نواختن ساز پرداختم در همان زمان نیز بنا به پیشنهاد ایشان در رادیو گرگان نیز به اجرای برنامه مشغول شدم با انتقال استاد حسین برومند به تهران رفتند و بعد نزد استاد علی زندی که خود نوازنده ویلن بودند به یادگیری خود ادامه دادم همراه ایشان نیز در رادیو گرگان اجرای برنامه می کردم و با فرزند ایشان آقای فریدون زندی، نیز که نوازنده سنتور بودند همکاری داشتم و در مناسبت های گوناگون جشن و اعیاد مذهبی در دبستان ها و دبیرستان های گرگان همکاری داشتم و در مناسبتهای گوناگون رادیو گرگان در همان دوران ارکستر کوچکی به اتفاق آقایان محمدرضا لطفی و جواد داوری و زیداله طلوعی و یحیی قاسمی تشکیل دادیم که خوانندگانی چون آقایان هوشنگ مبشری، منوچهر آذری ، رادکانی و بختیاری با ما همکاری داشتند لازم به ذکر است که در آن زمان ساری مرکز استان از حیث هنری فعالیت چندانی نداشت و حتی مرکز رادیو نیز در آنجا وجود نداشت که برای اجرای برنامه و ضبط رادیو آقای بختیاری به گرگان می آمدند و در رادیو گرگان برنامه خود را اجرا و ضبط می کردند با تأسیس اداره فرهنگ و هنر در گرگان به مسئولیت آقای رحیمیان از افرادی که فعالیت هنری در موسیقی داشتند دعوت بعمل آمد و تلاش و فعالیت خوبی در این زمینه انجام گرفت بعد از ایشان آقای لطفی مقدم ریاست فرهنگ و هنر گرگان را بعهده گرفتند که در زمان ایشان نیز فعالیت هنری گسترده ای در کار موسیقی انجام شد اینجانب بعد از تلاش در این دوران جهت تکمیل کار هنری خود روانه تهران شدم و از کلاس موسیقی استادانی چون جواد لشگری که خود شاگرد استان ابوالحسن صبا  بودند و همچنین استاد محمد بهارلو بهره گرفته بعد از بازگشت به گرگان در سال 1353 در فرهنگ و هنر گرگان به کارشناسی آقای اکبر محسنی به ادامه فعالیت هنری خود مشغول گردیدم بعد از ایشان نیز آقای جواد داوری بعنوان کارشناس موسیقی در گرگان مشغول به کار شدند که با ایشان نیز در ارکسترهای زیادی همکاری داشتم چون اینجانب مدتی در آموزش و پرورش گنبد کاووس مشغول به کار تدریس بودم ارکستر سنتی گنبد کاووس رانیز به بنده محول کردند که در آنجا نیز فعالیت نوازندگی داشتم و همچنین بعنوان خواننده کر آقای جواد داوری شرکت داشتم تا اینکه در سال 1357 انقلاب اسلامی به وقوع پیوست در اوایل انقلاب فعالیت هنری رونق چندانی نداشت برای مدتی متوقف شده بود با از سر گرفتن فعالیت های هنری تشکیل انجمن موسیقی اینجانب مجددا فعالیت خود را از سر گرفتم و به کار تدریس ویلن مشغول شدم و هنرجویان زیادی را تحت تعلیم خود گرفتم در گذشته و حال در چندین آموزشگاه موسیقی در شهر گرگان از جمله آموزشگاه های دیار، پرنیان و انجمن موسیقی به کار آموزش مشغول  بودم و هستم و علاوه بر اینها در مناسبت های گوناگون اعیاد مذهبی در دانشگاه آزاد، سازمان بهزیستی و کانون بازنشستگان آموزش و پرورش اجرای برنامه کرده ام که تاکنون موفق به دریافت چندین تقدیر نامه و تشویق شده ام اکنون با توجه به شمه ای از سابقه فعالیت هنری خود که بیشتر از نیم قرن عمر خود را در راه خدمت به جامعه هنری و هنر دوستان مملکت صرف نموده ام البته در گذشته با خوانندگانی چون خانم پروین مبشری، خانم سیمین سخن سنج، خانم زهرا امینی، آقای فرخ تجلی ، آقای تقی رفیع زاده، خانم سیما صمدانی، آقای عبداله میرزا زنجانی ،خانم طاهره کدخدائی و خانم ناصری همکاری داشتم این بود فعالیت مدت سالهای گذشته و حال اینجانب امیدوارم بتوانم در آینده هم مثل گذشته فعالیت داشته باشم و به هنر دوستان خدمت کرده باشم.


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/03/02 | 3:45 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

استاد رامین صفایی

سال تولد:1341
 محل تولد: تهران
تحصیلات : کارشناسی مهندسی شیمی ، کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی (دانشگاه هنر) 
• فراگیری سنتور در شهرستان گرگان سال  1354 نزد آقای ناصر صفایی
• فراگیری سنتور نزد استاد فرامرز پایور طی سال های 1370 – 1377
• بهره گیری از محضر اساتید پرویز مشکاتیان و پشنگ کامکار طی سال های 1376 الی 1383
• فراگیری و آشنایی با سه تار نزد استاد زیدالله طلوعی طی سال های 1376 الی 1380
• آهنگسازی و تنظیم آلبوم چاووشی با صدای حسین کاظمیان
• همکاری با گروه موسیقی ماهور ، نوا و نکیسا در مازندران
• سرپرستی گروه موسیقی چنگ از سال 1380 تاکنون و اجرای کنسرت های متعدد در تهران وشهرستان ها
• فراگیری تمبک ، ویلن در استان مازندران طی سال های 1370 - 13۸۰

منبع :farhangepars.persianblog.ir

 


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/02/26 | 11:25 AM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |
تاريخ : 90/02/06 | 2:51 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |

 

سيد احمد حسيني متولد 1347 روستاي بالاچلي كتول از بخش كمالان ، استاد موسيقي كتولي و نوازندهي چيره دست دوتار است.

ايشان با برگزاري دو جشنواره ي موسيقي مقامي كتولي در شهرستان ، اجراي موسيقي كتولي در كشور ، آموزش و ترويج اين موسيقي در شهرستان و صرف هزينه هاي مادي و معنوي ، و كسب چندين مقام استاني و كشوري در جشنواره ها ، پرچمدار اين هنر اصيل ميباشد.


موضوعات مرتبط: بیوگرافی هنرمندان استان

تاريخ : 90/02/06 | 2:50 PM | نویسنده : انجمن موسیقی استان گلستان |